Menu

Blues and Golds

The annual Blues and Golds Awards recognise LU students who have shown determination to succeed, willingness to embrace personal growth and generosity in their contributions to society.

The awarding of ‘Blues’ for sporting achievement is well established in schools, colleges and universities that follow British conventions. The tradition started at Oxford and Cambridge universities and, with their colours both being shades of blue, the awards were soon coined “The Blues”. 

Lincoln University has been awarding Blues to celebrate sporting excellence since the 1940s. In recent years, we’ve introduced the ‘Golds’ awards for cultural and non-sporting achievements. 

  • Blues are awarded for athletic and sporting excellence
  • Golds are awarded for cultural and community service excellence. 

 

LincUni BluesGolds 20Oct2021DA183 v4

Team of the Year 2021

The LU premier netballers.

2021 Winners

Blues Awards- Sporting Excellence  
Natasha Ryan- Netball Member of the Mainland netball National League team for 2021 as well as Lincoln Premiers.
Will Gilbert -Rowing

 Gold in the NZ premier eights in 2021, silver U22 pair, bronze for the U22 double.S elected in 2021 New Zealand World University team as well as  Rowing New Zealand national pathway.

Matthew White - Rowing Selected for New Zealand World University Rowing Team in 2021
Corey Kellow - Rugby Selected for the Canterbury NPC Rugby Team in 2021
Emma Dermody - Rugby Selected for Canterbury team in the Farah Palmer Cup (FPC) in 2021 and NZ Universities Rugby Team. Also attended the NZ Black Ferns Development Camp.
Georgia Ponsonby - Rugby Member of Canterbury Women's Farah Palmer Cup squad in 2021 as well as the Black Ferns Wider Training Squad. 
Harrison Dakin - Rugby Selected for the NZ Universities Rugby team in 2021
Ryan Barnes - Rugby Selected for the NZ Universities Rugby team in 2021
Karla Wright-Akeli- Rugby Represented Tasmanin the Farah Palmer Cup in 2021
Jack Staples - Triathalon National Triathlon Champion and overall junior series winner in the Under 19 Series in 2021. Selected to represent New Zealand  at the junior elite world champs in Bermuda
Ella Harris - Karate New Zealand Karate representative. NZ Open Female 16/17yrs Kumite National Champion 2021, NZ Cup 18+ years Female Kumite National Champion 2021 and the Kata Female U21 years Canterbury Champion 2021.
Giles Black - Volleyball Represented Canterbury and the Southern Pounamu (South Island team) at representative and elite level for NZ Indoor Volleyball. He was the Canterbury Mens Volleyball Team Captain and winner of the 2021 New Zealand Inter-Provincial Championships, Tournament Team for Inter-Provincial Championships 2021
Andrew Allan - Athletics Silver medal in the Open men's triple jump at the NZ athletics championships in 2021.
Ellie Duncan - Hockey Selected for New Zealand Hockey Under 21 North versus South series in March 2021. Member of the Otago  senior women’s team 2021.
Louis Beckert - Hockey Canterbury Cavaliers Open Men's Team member and the no. 1 goalkeeper for 2021 as well as a member of the Premier Hockey League for 2021
Olivia Dyer - Hockey Selected for the Canterbury Senior Woman’s Mainland Hockey Cup in 2021 as well as Otago Woman’s Ford National Hockey Championship 2021
Ben Hall - Basketball Selected for the Canterbury Rams NBL team 2021
Brittany Richards - Basketball Selected for the travelling 12 for Canterbury Wildcats Basketball team to compete in the National Women's Sals NBL in 2021.
Emma Trolove - Basketball Selected for Canterbury Wildcats 5x5 team and 3x3 team in 2021.
Pafe Momoisea- Basketball Member of the Otago Nuggets NBL side in 2021 and selected for the 3x3 Otago Nuggets team in the Schick Cup.
Rosalia Samia - Basketball Canterbury Wildcat in 2021.Also  selected to attend a Tall Ferns 3x3 training camp.
Jared Burnett - Basketball Selected for Canterbury Rams NBL side in 2021

Lauryn Hippolite- Basketball

Sportsperson of the Year

Captain of the Canterbury Wildcats in 2021. Also part of the New Zealand Tall Ferns 2021 team which travelled to Amman, Jordan for the Asia Cup Qualifying Tournament
Fraser Sheat - Cricket Canterbury Cricket professional contract in 20/21. Member of their Plunket Shield & Ford Trophy winning teams. 
Kate Sims - Cricket Canterbury Cricket Magicians Women's Team and  selected to attend the White Ferns Camp Feb 2021. Named in New Zealand XI side which played England. i
Jasmine Donald - Football Member of Ngā Wahine Whanapoikiri New Zealand Māori Women's football team, as well as Canterbury United Pride in the  National Women's League.

Team of the Year

LU Premier Netball Team

 

Won the Christchurch Netball Centre Premier Division in 2021
   
Gold Awards - Service Excellence  

Amy Wells

Brownie Leader, Rover Scout, Lincoln Student Volunteer Army cofounder, as well as a  Handie Landies member involved in the South Canterbury flood response. She is also a campus class representative, and Vice-President of the Soil Society.

Rob Earl

Creator of, and facilitator for, student wellbeing programme WellMates, a Respectfully Lincoln facilitator and senior coach, and President of student rainbow club Space, in 2021.

Ziwei Wang

Class representative who has assisted international students not able to return to New Zealand because of COVID-19 restrictions. She has also volunteered for Women’s Refuge and  Plunket, and is a peer counselor for new mothers.
Dorah Ayaa Empowered women in Uganda through improving financial literacy and providing market access for their dairy products, leading to poverty reduction and improved income levels
Past recipients

Images from previous Blues and Golds awards ceremonies can be found on the Lincoln University Living Heritage website